Ako vyliečiť eurofondy.

Autor: Miroslav Lopata | 26.11.2012 o 14:20 | Karma článku: 11,45 | Prečítané:  2543x

Som podnikateľ, 10 rokov sa aktívne venujem eurofondom. Môj blog nemá ambíciu hodnotiť ich makroekonomický zmysel. Chcem ponúknuť eurofondom 3 lieky, po podaní ktorých by sa zásadne zlepšili, aj keď pripúšťam, že úplné vyzdravenie z ich podstaty možné nie je.

 

Liek č. 1 - Zverejňovať všetky projekty

Dnes sa zverejňujú len základné informácie o schválených projektoch. Z týchto informácií daňový poplatníci nedokážu jednotlivé projekty porovnať ani dozvedieť sa o nich čokoľvek bližšie. Dnes sa väčšina projektov podáva elektronicky a neexistuje preto technický problém zverejňovať všetky podané projekty v plnom znení.

Zverejňovanie by viedlo k porovnávaniu projektov. Oveľa ťažšie by sa zdôvodňovalo, prečo v tom istom meste v dvoch rôznych projektoch je cena kubíku betónu rozdielna o  50%. Blahodarný účinok verejnej kontroly, v tomto prípade vykonávanej predovšetkým neúspešnými uchádzačmi o eurofondy a porazenými dodávateľmi, by sa zaiste dostavil.

Námietka, že zverejňovanie by bolo porušením obchodného tajomstva, neobstojí - ak niekto žiada o dotáciu, už len zo slušnosti by mal daňovým poplatníkom verejne povedať, na čo.

Ak si chcete pozrieť informácie, ktoré sú verejné aj teraz, nech sa páči, tu je zoznam prijímateľov eurofondov: http://www.nsrr.sk/download.php?FNAME=1352989555.upl&ANAME=zoznam-12_10_31.xls

 

Liek č. 2 – Zrušiť hodnotiace komisie

O väčšine eurofondov dnes rozhodujú predovšetkým výberové komisie. Tie sa síce riadia zverejnenými hodnotiacimi kritériami, ale posúďte sami: v projektoch na verejné osvetlenie je jedno z kritérií: “Do akej miery prispieva projekt k zlepšeniu rovnosti príležitostí?“. V projektoch na rozvoj cestovného ruchu je aj takéto kritérium: “Do akej miery projekt prispieva k napĺňaniu horizontálnej priority marginalizované rómske komunity?”. Ako príklad si môžete pozrieť kompletné hodnotiace kritériá projektov na rozvoj cestovného ruchu tu: http://www.sacr.sk/fileadmin/user_upload/strukturalne_fondy/Vyzva_16.12.2011/7._Hodnotiace_kriteria_31SP-1101.pdf

Dva podobné až totožné projekty tak môžu dostať diametrálne iné bodové hodnotenie – a v praxi sa to naozaj stáva. Jeden peniaze dostane a druhý nie. Takéto kritériá sú dobré len na jednu vec, asi tušíte na akú.

Žiadosti o eurofondy treba hodnotiť podľa presne nastavených kritérií, ktoré sú objektívne vypočítateľné samotným žiadateľom. Po prijatí projektov sa potom už len potiahne pomyselná čiara (podľa vyčlenených voľných prostriedkov a sumárnej hodnoty prijatých žiadostí), a všetci nad čiarou sú schválení, všetci pod zamietnutí. V takomto prípade môžeme zrušiť hodnotiace komisie a zbaviť sa ich neduhov. Takýto systém úspešne funguje pri niektorých typoch projektov na Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Suma sumárum: Treba zrušiť hodnotiace komisie. V  prípadoch, kde to charakter projektov neumožňuje, treba zrušiť takúto podporu z eurofondov.

 

Liek č. 3 – Podporiť viac menších projektov a nie zopár veľkých

V podnikateľskom prostredí môžu eurofondy ľahko deformovať trh a kaziť konkurenčné prostredie. Často sa stáva, že  v jednom odvetví sa z eurofondov podporí relatívne vysokou sumou len zlomok zo žiadateľov. Pomer jeden schválený projekt na osem žiadateľov nie je ničím výnimočným. Tak vzniká úzka skupina v rámci odvetvia, ktorá dostáva tú najúžasnejšiu konkurenčnú výhodu – peniaze „zadarmo“. Pre tých, čo eurofondy nedostali, je v takejto situácii takmer nemožné udržať krok s tými, čo nenávratnú podporu získali.

Bolo by ďaleko vhodnejšie eurofondy rozdeľovať tak, aby ich dostali keď už nie všetci, tak aspoň väčšina žiadateľov z daného odvetvia. Musíme si určiť priority pre podporu (trebárs aj politické), stanoviť prísne vstupné kritériá a znížiť percentuálnu mieru finančnej pomoci alebo znížiť maximálnu sumu, ktorou môže byť jeden projekt podporený. Príslušné ministerstvá majú dostatok údajov a skúseností, aby dokázali takéto pravidlá nastaviť.

Ako príklad uvediem opäť cestovný ruch. V dnešnej situácii sa podporí niekoľko desiatok hotelov, v priemere sumou 1,6 milióna eur. Istotne vznikne zopár vskutku zaujímavých investícii, ktorých dlhodobá udržateľnosť však bude prinajmenšom otázna – bez eurofondov by nikdy nevznikli. Zároveň nám zostanú stovky neúspešných žiadateľov, ktorí minú na prípravu projektov nemalé prostriedky a zároveň nebudú mať šancu vyrovnať sa tým, čo dokážu investovať z európskych peňazí. Som presvedčený, že by bolo lepšie, ak by napríklad 80% žiadateľov získalo podporu, síce menšiu, ale o to zmysluplnejšiu.

Na Slovensku sú aj pozitívne príklady, keď si ministerstvo určilo prioritu, zásadne znížilo výšku podpory a následne dokázalo podporiť takmer všetkých žiadateľov v danom odvetví –  napríklad medzi farmármi a potravinármi.

 

Kto predpíše liečbu?

Navrhované opatrenia nevyžadujú žiadne investície a dokonca ani zásadnejšie legislatívne zmeny. Vyžadujú však politickú odvahu, vôľu zodpovedne narábať s peniazmi daňových poplatníkov a vytvárať zo Slovenska konkurencieschopnú krajinu. Dr. Fico a Smer má jedinečnú príležitosť posunúť veci k lepšiemu, keďže práve v týchto mesiacoch sa končí a vyhodnocuje aktuálne programové obdobie 2007-2013 a začínajú sa pripravovať pravidlá pre čerpanie eurofondov na nasledovné sedemročné obdobie. Obávam sa však, že účinná liečba eurofondov si bude musieť počkať na Dr. Lipšica a jeho Novú väčšinu, ktorý podobný zákrok už úspešne vykonal napr. na obchodnom registri.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?