Ficovina v Komárne

Autor: Miroslav Lopata | 4.11.2013 o 9:03 | (upravené 4.11.2013 o 20:30) Karma článku: 13,41 | Prečítané:  3388x

Pred pár dňami, vracajúc sa do mesta kde žijem, som si kúsok za hraničným priechodom všimol novučičkú tabuľu propagujúcu "Pevnosť Komárno".

 

tabula.jpg

tabula2.jpg

Moje myšlienky boli asi takéto:
1. Super, konečne tabuľa pre turistov.
2. Ktorý idiot ju už stihol zničiť?
3. Aha ... už vidím, známa partia. Vandalizmus.
4. ... ale tí čo tú tabuľu navrhli a umiestnili ako jednojazyčnú tiež veľa taktu nemajú.
5. Pre koho vlastne tá tabuľa je? (Je otočená k tým, čo prichádzajú do mesta zo zahraničia – hneď za hraničným priechodom.)
6. Začítam sa obávať, že pohnútky (aj keď nie činy) tých vandalov sú pochopiteľné.
7. Celé zle, katastrofa – tu mala byť trojjazyčná tabuľa. Slovensko-maďarsko-anglická.

Tento problém má dve roviny:
1. Neschopnosť robiť jednoduché veci dobre:
My v Komárne vieme, že tu máme pevnosť, my tú tabuľu nepotrebujeme. Tá tabuľa má zmysel pre turistov – je na hraničnom priechode. Ale pre akých? Pre slovensky hovoriacich, prichádzajúcich do mesta z juhu, od Maďarska? Rozum mi ide zastať ...

2. Neexistencia taktu a ohľaduplnosti:
Čísla nepustia, v Komárne žije viac tisíc Maďarov a viac tisíc Slovákov. Máme dvojjazyčnú tabuľu označujúcu názov mesta, máme dvojjazyčné oznamy na mestskom úrade, atď. Súkromné firmy v snahe získať čo najviac zákazníkov sa tiež snažia o dvojjazyčnosť (majstrom tohto je aktuálne otvorený poľský obchod Mercury Market, ktorý je kompletne dvojjazyčný). Dokonca na tréningu karate tréner občas „kričí“ na deti trojjazyčne (tretím jazykom je v tomto prípade niečo pripomínajúce japončinu :-) ). Proste to tak funguje lepšie.

Len ignorant (v horšom prípade vedomý provokatér) vyvesí v Komárne tabuľu “Pevnosť Komárno” len v slovenskom jazyku. Nehovoriac o historickom kontexte tejto pevnosti – bola to posledná bašta revolucionárov, kde generál Klapka dlho a úspešne odolával rakúskym vojskám počas maďarského povstania v roku 1849.

Ťažko sa potom čudovať, že ľudia z rovnakého cesta (ignoranti alebo provokatéri), len zhodou okolností z „opačnej strany“, tú tabuľu zvandalizujú.

Ak toto má byť aktivita propagujúca atrakcie cestovného ruchu, tak výsledkom je, že v očiach turistov vyzeráme ako prízemní hlupáci my všetci, čo tu žijeme. Takáto robota, to nie je propagácia, to je taká typická Ficovina.

Ak už neviete nájsť žiadny iný dôvod prečo ísť voliť v nadchádzajúcich voľbách do VÚC – toto môže byť práve ten jeden. V nitrianskej župe sa totiž po mnohých rokoch zrodila koalícia, ktorá by dokázala takéto absurdnosti poslať do histórie. Zdá sa mi, že koalícia NOVA – Most-Híd – SDKÚ – SAS – OKS je celkom fajn a Tomáš Galbavý, ktorého podporujú snáď všetci okrem Smeru a SNS, by bol konečne predseda, ktorý dokáže spájať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?