Verejné obstarávanie a projekty na propagáciu CR

Autor: Miroslav Lopata | 29.11.2013 o 13:46 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  528x

Slovensko sa od Novembra posúva ďalej aj vďaka organizáciám, akou je napríklad Transparency International Slovensko (TIS). Pomáhajú verejnej kontrole tam, kde zlyháva štát. Nikto však nie je dokonalý a aj v TIS robia len ľudia, ktorí môžu občas prehliadnuť dôležité detaily, ktoré menia dojem zo skúmanej témy.

Presne to sa stalo v prípade  kritiky eurofondových projektov na propagáciu turizmu na Slovensku na blogu TIS. Stalo sa tak napriek tomu, že TIS získala informácie použité v blogu priamo od nás – e-mailom a aj na osobnom stretnutí, ktoré sme spolu absolvovali.

Nepravdivé tvrdenie č. 1
"Dnes sa v článku pozrieme na skupinu kolegov pracujúcich  pre komárňanskú firmu Premier Consulting, ktorí získali od štátu 320 tisíc z eurofondov práve na propagáciu turizmu na Slovensku a na to, ako sa tieto peniaze dostali od nich k právnemu zástupcovi tejto firmy."

Realita je taká, že v súvislosti s projektmi opísanými v blogu nikto nezískal od štátu ani jedno euro, nieto ešte 320 tisíc. Ani z eurofondov, ani z iných zdrojov. Dotknuté subjekty dnes do týchto projektov vrážajú vlastné zdroje. A ak "štát", presnejšie Pôdohospodárska platobná agentúra, raz uznajú, že bolo všetko (verejné obstarávanie, vynaložené prostriedky...) v poriadku, potom tieto náklady preplatia. Nie je to samozrejmosť, a kým sa tak reálne stane alebo nestane, môžu uplynúť aj roky.

Nepravdivé tvrdenie č. 2
"Z Programu rozvoja vidieka, ktorý má medzi prioritami aj rozvoj cestovného ruchu, dostalo každé združenie po 80 tisíc eur."

Realita je opísaná v predchádzajúcom bode.

Nepravdivé tvrdenie č. 3
"Občianske združenia si následne najali Premier Consulting, ako organizátora tendrov pre nákup počítačov a prípravu web stránky…"

Realita je taká, že nákup počítačov nie je súčasťou spomínaných projektov, a preto, pochopiteľne, žiadne počítače neboli tendrované. 80% projektov tvorí zber údajov a mapovanie turistických atrakcií v regiónoch, spomínaný web je síce finálnym výstupom projektu ale z pohľadu zákazky okrajovou záležitosťou. TIS má projekty k dispozícii.

Kľúčové však je, že služby, objednané v predmetných projektoch, boli riadne vysúťažené. Nešlo o žiaden "nástenkový tender" za zatvorenými dverami. Výzvy boli zverejnené vo Vestníku verejného obstarávania. Mohol sa teda zapojiť ktokoľvek a každý uchádzač mal nielen možnosť, ale aj dostatočný časový priestor zabezpečiť aby si v prípade potreby subdodávateľov alebo partnerov, aby spĺňal kritéria verejného obstarávania. Prípadne namietať neférovosť.


Premier Consulting urobil verejné obstarávanie, do ktorého dali ponuky dva subjekty. Jeden, bohužiaľ, nesplnil kritériá súťaže (nezmyselne menil zmluvu, ktorú nebolo možné meniť) Rovnosť podmienok je jedným zo základných zásad zákona o verejnom obstarávaní. Firmy súťažia cenou o dodanie rovnakých tovarov alebo služieb.  Tak či onak, cena uvedená v ponuke vylúčeného záujemcu bola vyššia ako cena víťaza.

Neférové tvrdenie č. 4
"Okrem toho, zmluva obsahuje ďalšie neštandardné ustanovenia. Napríklad začatie doby vykonania diela je stanovené formou doručenia výzvy v časovom období dlhšom ako jeden rok. To znamená, že dodávateľ by mal mať na vlastné náklady neustále počas spomenutého obdobia pripravené zdroje na vykonanie diela,  a v prípade doručenia výzvy musí dielo dodať do štyroch mesiacov. Objednávateľ však výzvu nemusí vôbec zaslať, pričom v takom prípade zmluva zanikne bez akejkoľvek možnosti refundácie nákladov dodávateľa. Aj ustanovenia o odstúpení od zmluvy sú výhodné pre obstarávateľa: ten môže odstúpiť od nej hocikedy bez zdôvodnenia, a to dňom doručenia oznámenia o tejto skutočnosti."
Súťaže sa musia robiť pred podaním žiadosti o nenávratný finančný príspevok. T.j v čase, keď sa nevie kedy a či vôbec sa bude projekt realizovať. Toto ustanovenie je teda absolútne logické a jediné možné. Takéto vysvetlenie sme TIS poskytli a nerozumiem čo na tom považujú za "neštandardné".

Všetky ostatné tvrdenia spomínané v blogu sú vecou právnickej interpretácie, prípadne dohadov a osobného presvedčenia. Nastavenie prísnych podmienok pre dodávateľov je nevyhnutné nielen vzhľadom na striktné pravidlá eurofondov, ale je aj pre férové pri narábaní s verejnými prostriedkami.

Napriek tomu, v Premier Consulting-u nechceme podnikať tak, aby sme boli podozrievaní z obchádzania zákona, či podpory nehospodárneho nakladania z prostriedkami. Preto v pondelok písomne požiadame Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby nám odpovedal na otázky otvorené v blogu TIS.

Záverom ÚVO sa, samozrejme, podriadime.

Miroslav Lopata
Premier Consulting

P.S. Medzičasom už TIS niektoré formulácie upravil, no úpravy nie sú v texte zvýraznené, preto komentujem pôvodne zverejnenú verziu blogu TIS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?